fbpx

Jaką stawkę VAT powinieneś zapłacić?

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt stawek VAT dla przedsiębiorców.

To nowe rozwiązanie, które ma zapewnić ochronę przedsiębiorcom. Skarbówka będzie wydawać wiążące informacje stawkowe (WIS), czyli instrument potwierdzający, według jakiej stawki powinno się rozliczyć podatek.

Będzie to wiążąca wytyczna dla skarbówki, gdy przedsiębiorca powoła się na nią w odniesieniu do konkretnego towaru albo usługi. Instrument ten będzie miał też szerszy zakres, np. producent otrzymujący WIS dla danego towaru będzie mógł informować nabywców o jego rozstrzygnięciu.
Przedsiębiorca zapłaci za WIS 40 zł i poczeka maksymalnie trzy miesiące.

Obecnie trudno było uzyskać odpowiedź od fiskusa o właściwą stawkę VAT. Nawet firmy, które uzyskały w tym zakresie interpretację podatkową, pozostawały w niepewności. Fiskus odpowiadał, że same powinny ją ustalić. Jednak informacje klasyfikacyjne wydawane przez GUS nie są dla organów podatkowych wiążące. Firmy pozostawały więc z interpretacją, która nie dawała żadnej gwarancji. Fiskus twierdził tylko, że stawka jest prawidłowa, o ile przedsiębiorca prawidłowo ją ustalił.

Nowelizacja ustawy o VAT powinna rozwiązać ten problem.
Przedsiębiorcy powinni jednak pamiętać, że nowy instrument nie uchroni ich przed sporem, jeśli fiskus uzna, że towar nie odpowiada opisowi zawartemu w wiążącej informacji stawkowej.

2018-11-15T07:51:34+00:00 14 listopada 2018|Podatki|

Kurs Walut NBP

Waluta Kurs
USD USD 3.9983 PLN
EUR EUR 4.2666 PLN
CHF CHF 4.3805 PLN
GBP GBP 5.0007 PLN
JPY JPY 0.02608 PLN

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/users/ipodatki365/public_html/test/wp-content/plugins/the-events-calendar/common/src/Tribe/Customizer/Section.php on line 204